V naší trichologické poradně se každým rokem v posledních májových dnech množí dotazy klientů a klientek na to, co si s sebou z vlasové péče zabalit a jak ochránit vlasy na dovolené u moře, aby si ač odpočatí a bronzoví nepřivezli domů krepatý poničený vlasový porost připomínající slámu. Proto jsme si pro Tebe připravily malého rádce, který Ti pomůže pochopit, proč ochrana vlasů u moře dává smysl a na co myslet při balení Tvého dovolenkového kufru na letní cestu k moři.
Jsou lidé, kteří mají na dovolené u moře ty nejkrásnější vlasy – ano, častější expozice vodě vlasy rozvlní a sůl je natuží, přesto nabádáme k ochraně Tvojí pokožky i vlasů.
PROČ?
➡️ MOŘSKÁ VODA: má zásadité pH 7.5 – 8.5, vše nad pH hodnotu 7 vlas otevírá, zdravý vlas potřebuje pH ještě kyselejší (3.5 – 4.5) než vlasová pokožka (okolo 5.5).
➡️ SŮL: váže a odnímá vlasu vodu
➡️ SLUNCE: UV záření vlas vysušuje a poškozuje, tj. má negativní dopad jak na hladinu vlhkosti ve vlasu, tak na vlasový protein – má za následek postupnou degradaci pigmentu melaninu, který jinak tvoří svou absorbcí UV záření přirozenou ochranu vlasu. Nepříznivě působí i na stavební materiál vlasu – keratin vnější kutikuly i vnitřního kortexu. Panenský i barvený vlas následně bledne, světlá a „šisuje“, všechny typy vlasů od rovných po afro se stávají postupně křehčími.
➡️ VÍTR: vysušuje vlas i pokožku, přestože je u moře vzduch vlhčí než vzduch kontinentální
➡️ KOMBINACE UVEDENÉHO: celek je více než souhrn částí a na Tvoje vlasy působí vše výše uvedené. A čím kudrnatější Tvoje vlasy jsou, tím bohužel ještě rychleji přirozeně ztrácejí vlhkost. Bez prevence poškození a vhodné péče jak u moře, tak po návratu domů k nám nezřídka do poradenství proudí klientky s vlasy, které jsou suché, hrubé, zacuchané, matné, lámou se a třepí, přišly o svou barvu a koruna krásy připomíná aureolu z krepu. Co s tím?
5 VLASOVÝCH TIPŮ K MOŘI
🏖️TIP 1🏖️
Před koupáním v moři namoč vlasy sladkou vodou a po každém koupání si osprchuj vlasy a tělo a mořskou vodu ze sebe smyj.
PROČ: Vlas již saturovaný sladkou vodou je odolnější proti vstupu mořské vody do vlasu. Po koupání v moři z vlasů i těla ze sebe mořskou vodu spláchni.
🏖️TIP 2🏖️
Nebo ráno do vlasů a vlasové pokožky vmasíruj přírodní olej bez jakékoliv parfemace, esenciálních olejů nevyjímaje.
PROČ: Správně aplikované přírodní oleje vlasy a vlasovou pokožku změkčují, zvláčňují a chrání. Jsou hydrofobní a konkrétně např. kokosový, olivový, malinový, mrkvový a tamanu olej mají navíc studiemi potvrzené nízké, ale přirozené fotoprotektivní vlastnosti (schopnost absorbovat UV záření) a zároveň/nebo antioxidační vlastnosti (adresující volné radikály vzniklé následkem UV záření). Nemají tak negativní dopad na ekosystém a vodní organismy jako konvenční synteticky vyrobené oleje obsahující kromě ropných derivátů a parfemace řadu dalších potencionálně problematických látek. Samozřejmě nemají a nemohou nahrazovat UV ochranu, ale celek jejich vlastností je velmi přínosný jak v prevenci i terapii poškození vlasů a pokožky následkem právě zmíněné kombinace mořská voda, sůl, slunce a vítr. Kokosový olej je bohužel neprávem opředen řadou mýtů a nepravd. Studiemi má nicméně potvrzený jeden z nejlepších profilů mezi přírodními oleji a většina kosmetiky na trhu jeho deriváty obsahuje.
Jako jeden z mála prokazatelně umí proniknout až do vlasového kortexu a svou reparativní funkcí zlepšit vlastnosti vlasu. Umí tedy vlas ochránit nejen mechanicky jako bariéra před vstupem vody do vlasu. Tuto vlastnost, tj. vodu odpuzující okluzivní ochrannou vrstvu na vlasové kutikule sdílí se všemi přírodními oleji. Nemáš-li na něj alergii nebo netrpí-li Tvoje pleť na akné nebo vlasová pokožka na zvýšený mazotok nebo seboreu, vřele doporučujeme kokosový olej vyzkoušet. Neboj, půjde Ti se správnou technikou mytí dobře smýt i za pomoci bezsulfátového šamponu s šetrnými tenzidy. V indické ajurvédě (Sushruta Samhita) má kokosový olej pro své účinky speciální místo již přes 2 tisíce let a je základem např. stejně staré tradiční receptury Monoï oleje z Francouzské Polynésie.
🏖️TIP 3🏖️
Preferuj stín a na slunce prodyšnou světlou pokrývku hlavy.
PROČ: Není novinkou, že UV záření působí bez ohledu na to, zda svítí slunce nebo nikoliv. Vodní plocha jej navíc odráží. Dodržuj tedy základní režimová doporučení pro dospělé a děti a přes poledne (10:00 – 14:00) se síle nejostřejšího slunce určitě vyhýbej. Pokrývka hlavy je prevencí úpalu, úžehu a ochranou Tvých vlasů a pokožky obličeje. Měla být prodyšná, to jest z přírodního materiálu (bavlna, len, hedvábí, klobouk slamák) a teplo v oblasti hlavy by v letním horkém počasí neměla kumulovat. Vol raději světlé barvy, které světlo nepohlcují, ale odrážejí.
🏖️TIP 4🏖️
Vlasy umývej jemným bezsulfátovým šamponem bez silikonů, ale vždy je ošetři kondicionérem nebo maskou bez silikonů a dalších problematických látek. U vln, kudrn a afro typu vlasů vždy přidej bezoplachový kondicionér.
PROČ: Sulfáty jsou velmi přilnavé a obtížně smyvatelné povrchově aktivní látky. Důkladně odstraňují nečistoty, ale prokazatelně dráždí vlasy i pokožku, zasahují do hydrolipidového filmu pokožky a poškozují vlasový protein. Na běžné mytí vlasů se z našeho pohledu a z našich zkušeností z trichologické poradenské praxe nehodí ani u moře, ani doma. Doma se šampon obsahující Sodium Coco Sulfate neboj 1x – 2x za měsíc použít, po něm ale vždy aplikuj zábal/masku. Vlasy a skalp u moře produkty obsahující sulfáty ale určitě netrap.
Podle pocitu z vlasů použij na mytí vlasů šampon obsahující šetrné tenzidy, vždy doporučujeme vlasy poté ošetřit buď hutnějším, výživnějším kondicionérem nebo maskou/zábalem.
Máš-li vlny, kudrny nebo afro typ vlasů, vřele doporučujeme nezapomenout na tzv. leave-in, tj. produkt bezoplachové péče (stáhni si náš Slovníček pojmů) a na závěr klidně vetřít do vlhkých vlasů pár kapek lehkého olejíčku (hroznový, brokolicový, šípkový, tamanu, malinový, švestkový, …) pro extra TLC neboli něžnou laskavou péči. 🙂 Po umytí krátce prosuš alespoň vlasovou pokožku příjemně teplým vzduchem fénu a pokud preferuješ naprostý minimalismus, klidně nech vlasové délky uschnout na vzduchu a s žádným dalším stylingem se netrap.
Nevíš, jak si vhodné produkty na domácí péči i k moři vybrat, aby neobsahovaly potencionálně problematické látky? Je to jednodušší, než se zdá, stáhni si zdarma náš Mini E-book „Vlasový restart“ a postupuj v přehledných krocích podle něj.
🏖️TIP 5🏖️
Zpomal, užívej si slunce, moře, jídla a spánku plnými doušky. Zasloužíš si to.
PROČ: Protože i poničené vlasy dorostou. Protože jakékoliv dovolenkové tipy na Tebe nemají vytvářet žádný další zbytečný tlak ani pocit nutnosti striktně cokoliv dodržovat, jinak bude zle. Naopak. U moře se zastav a postav na první místo sebe a svoje potřeby. Žádné musím a měl(a) bych. Ale chci, chtěl(a) bych a rád(a) bych a mám chuť na. To je to nejsprávnější, to zdravé a pro Tebe to nejlepší. 💝
A nenech se zmýlit – pobyt u moře Ti toho bez ohledu na rostoucí znečištění moří mnohem více dává, než bere. A vždy je třeba se na věci nedívat černobíle, ale ve svém celku a ideálně ještě s nadhledem a humorem. 🙂 (Příklad: K syntéze vitaminu D kůží potřebuje naše tělo rozumně dávkovaný SPF nechráněný pobyt na slunci. Známe ale intenzitu slunečního svitu u vodních ploch, vliv vzdálenosti od rovníku, naši míru expozice slunci, kožní snášenlivost a svůj fototyp a podle toho jednáme, svému tělu pomáháme a chráníme své vlasy a kůži, největší orgán našeho těla.)
BENEFITY POBYTU U MOŘE
Jednoznačně dominují. A že jich je. Je to kontakt s mořem, příliv a odliv, které nás vrací k přírodě, jíž jsme součástí. K sobě, k pravidelnosti, přirozeným rytmům, řádu a cykličnosti, na jejichž principu funguje naše tělo. Moře a pohyb v něm nás kotví, voda odplavuje nahromaděný stres, starosti, uvolňuje napětí fyzické, duševní i emoční. Terapeutický význam má už jen vystoupení ze zajetého kolotoče práce a povinností. Nemluvě o blahodárném působení plavání a pohybu na celý náš systém, vlivu odpočinku, spánku, smíchu, pravidelného a výborného jídla, které chutná o to lépe, pokud jej pár dní nemusíš ani plánovat ani nakupovat ani vařit a připraví Ti ho někdo jiný…. 🙂 Už jen ta porce slunečního svitu, pohled na modrou barvu nebe, otevřený prostor, pozorování východu nebo západu slunce, široký horizont, bosá chůze v písku, mořský vánek na kůži a nezvyklé vůně působí léčivě na všechny naše smysly…. Áaaach, hned bychom balily a s sebou braly jen kufřík a svoje rty.
Pobyt u moře bohatého na minerály, zásaditá mořská voda (všichni znalí bazických koupelí Michael Droste-Laux Edelstein Basenbad a P. Jentschura MeineBase o principech a účincích osmotické zásadité koupele vědí) i vlhčí mořský vzduch oproti kontinentálnímu navíc obvykle velmi příznivě působí na kůži i u všemožných kožní onemocnění (např. lupénka a ekzém).
Proto si především na dovolené u moře odpočiň a řiď se svými pocity, vnímej svoje potřeby.
Drž se našich tipů, nebo hoď všechny povinnosti za hlavu, volna si jen užívej a po návratu z dovolené nech zbytek na nás. Od toho tu jsme.
Objednej si buď náš Pure Curl Care Starter Pack nebo individuální online nebo offline vlasovou konzultaci v našem E-shopu a my Ti nastavíme plán vlasové péče na míru a pomůžeme Ti dát vlasy i pokožku zase do pořádku.
🌊PŘEJEME VÁM KRÁSNÉ LÉTO, VLASATÍ MOŘEPLAVCI!🌊