Typ vlasů: Jak zjistit typ vlasů?

Jak poznám svůj typ vlasů? Existuje na to nějaký test? Ano, to je častá otázka našich klientů a klientek při našem PCC poradenství v naší trichologické poradně. A je to otázka důležitá, neboť typ Vašich vlasů je směrodatný pro způsob, jakým byste o své vlasy měli pečovat.

Váš typ vlasů určuje jedinečná kombinace těchto 4 kvalit:

  1. SÍLA VLASU
  2. HUSTOTA VLASŮ
  3. PORÉZNOST VLASŮ
  4. TEXTURA VLASŮ

SÍLA VLASU

(neboli tloušťka/průměr vlasu)

  • tenký = jemný vlas – vlas je tenčí než nit na šití a téměř jej necítíte při protažení mezi dvěma prsty. Pozor, každý má jedinečnou a odlišnou citlivost v konečcích prstů, proto je tento test zavádějící. Nicméně majitel(ka) jemného vlasu to o sobě zpravidla vždy celý život ví a předem hlásí, že patří mezi jemnovlásky. Vlas je velmi lehký, rozlítaný a velmi snadno se zatíží, plihne, přichází o svůj objem, a to bez ohledu na hustotu vlasů.
  • střední = normální vlas – vlas není ani jemný, ani silný, při protažení prsty je cítit, zpravidla tuto sílu vlasu klient(ka) sám/sama vnímá a označuje za „průměrný, normální vlas
  • vysoká = silný vlas – vlas je silný, robustní, dobře hmatem při protažení mezi dvěma prsty rozpoznatelný, majitel(ka) silného vlasu zpravidla hlásí, že má „hřebíky“, „žíně“, „vlasy jako Hagrid“, „hřívu, kterou nelze zkrotit a která si dělá co chce

HUSTOTA VLASŮ

(neboli jejich množství)

  • nízká hustota – vlasů není mnoho, je zřetelně vidět vlasová pokožka. Pozor, jemný vlas ve vlasové terminologii znamená tenký vlas, nikoliv vlas s nízkou hustotou. Klient(ka) hlásí, že má málo vlasů.
  • střední hustota – vlasová pokožka je rozeznatelná, ale není příliš viditelná. Klient(ka) hlásí, že má průměrné nebo takové normální množství vlasů, ani moc, ani málo.
  • vysoká hustota – vlasů je veliké množství, klient(ka) hovoří opět o „hřívě“ a kadeřníci/kadeřnice komentují porost slovy „vlasů na tři hlavy“.

PORÉZNOST VLASŮ

(neboli přiléhavost, neporušenost, funkčnost kutikuly, tj. vnější ochranné vrstvy vlasu určující jeho vlastnosti, mj. nasákavost vlasu a schopnost retence vody ve vlasu)

Pro určení poréznosti netřeba provádět žádný speciální test (často produktové či minerální nánosy na vlasu zkreslí jeho výsledek), bohatě Vám proto pro základní představu postačí popis a dělení níže:

  • nízká poréznost – panenský vlas, nežehlený, nebarvený, nezesvětlovaný, bez chemických zásahů, na němž při namočení nejprve ulpívají kapičky vody a namočení vlasů celkově dlouho trvá. Lze si jej představit jako uzavřenou šišku jehličnatého stromu. Má-li vhodnou péči, leskne se díky přiléhajícím šupinkám vlasové kutikuly. Může být suchý a bez lesku následkem tvrdé vody, nevhodné péče, ale i své vrozené textury (viz. text níže), neboť čím více se vlas vlní (= afro typ versus kudrna, kudrna versus vlna, vlna versus rovný vlas….), tím rychleji ztrácí vodu a je nutné tomu přizpůsobit péči
  • střední poréznost – vlas narušený tepelnými či chemickými zásahy, který přišel o vlasu vlastní protein buď nevhodnou produktovou péčí, nebo nešetrnými postupy, nebo obojím. I tvrdá voda nebo nevhodná technika fénování mohou ovlivnit vlasovou poréznost. Takový vlas bude vždy zároveň suchý, neboť mu narušení šupinek kutikuly neumožňuje udržet vlhkost a dochází ke ztrátám vody. Objevuje se krep (frizz) a/nebo roztřepené konečky a vlas se v délkách může lámat a nedorůstat do kýžené délky. Platí, že čím je vlas silnější, tím je díky svému průměru a počtu vrstev své kutikuly odolnější vůči poškození a může při nevhodné péči spadat spíše do středně porézní kategorie (roli hraje počet přítomných faktorů, které mají na poréznost vliv). U jemného vlasu a středně silného vlasu ale identická nevhodná péče zajistí poréznost vysokou.
  • vysoká poréznost – viz. text u střední poréznosti, ale u jemného a středně silného vlasu. Dlouhodobé či závažnější poškození jemných, středně silných a silných vlasů. Vlas velmi rychle schne, ale velmi rychle přichází o vlhkost dodanou péčí, neboť šupinky vlasové kutikuly nedoléhají, mnohdy úplně chybí. Vlas je poškozen vně i uvnitř. Je suchý, láme se, nedorůstá, neleskne se, krepatí, působí „chemlonovitě“, tence, oslabeně, nezdravě.
  • smíšená poréznost – směs různých porézností vlasů na jedné hlavě. Výbornými příklady jsou: melír (mix panenských a chemicky zesvětlených vlasů), odrůstající barva/melír (v odrostech nižší, v barvených délkách vyšší poréznost), odrůstající vlasy dříve žehlené (nižší poréznost nežehlených oproti vyšší poréznosti žehlených částí vlasů), atd. Může jít i o rozdíl v poréznosti vlasů v koruně hlavy a u spodních vlasů zezadu na krku vlivem mechanického opotřebení (otěr, oděr, gumičky) a klimatickými vlivy (slunce, vítr, chlad, horko).

TEXTURA VLASŮ

(neboli míra vlnění vlasu, je podmíněna tvarem folikulu, jakési tunelovité vchlípeniny pokožky a tkáně obalující vlas, ve které je usazena vlasová cibulka a ze které vlas vyrůstá)

  • rovné vlasy (typ 1) – jsou příznačné pro vlasy Asiatů, rovné vlasy mají kulatý tvar folikulu
  • vlnité vlasy (typ 2) – většina vlasů Evropanů jsou vlnité vlasy, vlny mají oválný tvar folikulu
  • kudrnaté vlasy (typ 3) – 3a má průměr kudrny jako násadu od mopu, 3b je zátka od vína, 3c je tužka, zploštělý tvar folikulu
  • afro vlasy (typ 4 a výše)

Chcete vědět, jakou texturu vlasů máte? Pouhým okem ji totiž zpravidla nepoznáte. Zejména, pokud vlasy češete v suchém stavu a též, pokud je v této chvíli Vaše vlasová péče zatím ještě nevhodná či nedostatečná. Pak je třeba, abyste si nejprve umyli vlasy šamponem. Po šamponu naneste do vlasů plně saturovaných vodou kondicionér a od konečků vlasy opatrně rozčesávacím kartáčem rozčešte. Pokud vnímáte, že vlasy ještě potřebují dovyživit, naneste po plném vymytí kondicionéru leave-in/bezoplachový kondicionér. Vlasy poté od konečků opatrně rozčesejte, vymačkejte přebytečnou vodu jemně do bavlněného trika, ale pak vlasy nechte volně uschnout bez jakékoliv tepelné úpravy nebo stylingu. Až budou vlasy suché, jukněte se na na sebe do zrcadla a porovnejte svůj vlasový porost s obrázkem níže. Vlny ve vlhkém či mokrém stavu neznamenají, že máte vlnité vlasy. Až stav vlasů po jejich uschnutí napomůže dekódovat, do které vlasové kategorie textury patříte. A jen vás uklidníme, na obrázcích žen i mužů uvidíte ty, kteří již dlouho a vhodně pečují o svou texturu vlasů a definici svých loken navíc podporují stylingem. Na fotkách tedy určitě není výchozí bod jejich cesty k vyživeným a fit vlasům, ale jsou v cíli. Vlny jsou maximálně rozvlněné, kudrny jsou maximálně kudrnaté – s plně rozvinutým potenciálem.

Zdroj:

Zdroj:

Jaký typ vlasů Vám vyšel (síla-hustota-poréznost-textura)?

Jak pečovat o Váš jedinečný typ vlasů s ohledem na unikátní kombinaci výše uvedených 4 základních vlastností, které jste si nyní o něm zjistili?

Jaké produkty a postupy zvolit?

To se dozvíte v našem E-booku či v rámci vlasového poradenství v naší trichologické poradně.