Moje vlasová cesta aneb „My Curly Hair Journey“

Jmenuji se Veronika Movsesyan a od malička mám vlasy neposedné. Pocházím z rodiny, kde bylo vlasů vždy dost. Kudrnatý gen pochází od tatínka a kvalita a hustota vlasů od maminky.

Mám další 3 sourozence a vlastně jsme všichni 4 vlasatí a různě pokroucení. Každý trochu jinak, ale žádného rovnovlasého pasažéra na lodi nemáme. Proto jsem nikdy nemusela své vlasy extra poznávat a prožívat ten moment uvědomění si, že jejich potenciál je vlastně vlnitý. Vždy jsem poslouchala od kamarádů, že jsem vlasatice, lvice a podobně. Nikdy mě ale nenapadlo, že by tato struktura vlasů potřebovala nějakou extra péči. Vlastně mi vyhovovalo, že jsou moje vlasy „velké“ a „bezúdržbové“. Nikdy jsem netíhla k upravenému stylu. Dokonce jsem jednu dobu měla dva dredy vespod, kterými jsem si jen ráno udělala culík a byla jsem šťastná. 🙂 

Později jsem se začala o vlasy trochu více zajímat a přišla na chuť i kratším účesům. V té době jsem dodávala jen olejíček a pěnu před sušením (vlasy jsem si vždy sušila, protože by mi jinak schly celý den). A většinou jsem už 3. den po mytí musela mít culík. 

Co mě vždy trápilo byla suchost vlasů. Vlastně mi nikdy žádná kadeřnice nedokázala poradit, co s tím. Maximálně mi nabídly nějaký z těch mixů olejíčků a poradily jej aplikovat po vysušení na ta suchá místa. Což pochopitelně příliš nezabíralo. 

Nicméně jsem vlastně dále po vlasové péči nepátrala, také proto, že jsem si po studiích našla práci v divadle, kde jsem měla každou chvilku paruku, zlakovaný cop nebo utažené culíky. Málokdy se podařilo mít kštici rozpuštěnou a když už bylo potřeba mít vlasy hezké, prostě jsem si ten den udělala “wash day” (vlasy umyla). 

Jenže pak nastalo šťastné období otěhotnění, kdy vlasů ještě přibývalo a následný porod a šestinedělí, které vlasům tedy dalo opravdu hodně zabrat. Vlásky se mi narovnaly, prořídly a byla jsem z toho celkem nešťastná. Tehdá se moje sestra zmínila o CGM metodě (“Curly Girl Method”) a CGM Facebook skupince, která pro ni zněla zajímavě, ale nechtělo se jí do toho nořit a tak do toho ponořila mě. A jsem za to moc ráda. Byla jsem metodou fascinovaná a po pár týdnech už jsem objednávala první balíček v kudrshopu. 

Začátky byly opravdu náročné. Nevěděla jsem nic o složení produktů ani o tom jak vyživit vlasy. Dost jsem se v tom motala, ale hrozně jsem tomu chtěla přijít na kloub. Pořád jsem jen pročítala příspěvky, žasla nad fotkami ostatních a říkala si, že to zvládnu taky.  Udělala jsem si výcuc do koupelny a snažila se jet přesně podle mých výpisků z webu o kudrnatých vlasech. 

Vlétla jsem do DM drogerie, koupila si 3v1 Garnier Hair Food masku Banán, dětský šampon na low-poo (běžné mytí bez obsahu sulfátu), Nature Box Avokádo hloubkový šampon a leave-in (bezoplachový kondicionér). A můj první balíček z kudrnatého e-shopu obsahoval Cowash As I Am, Giovanni 50:50 šampon a L.A.Gel. Když si na to teď zpětně vzpomenu, chce se mi smát i brečet. Nevhodnější už to snad pro začátek ani být nemohlo. 

Ale měla jsem to štěstí, že jsem se na Facebooku potkala s Mirkou Janczek, která mi opravdu trpělivě pomáhala nejen s CGM základy, ale také celkově s pochopením poměrů jako: která Facebook skupina patří ke kterému e-shopu, co je z informací vhodné vstřebávat a co už méně a především mi poskytla vzorečky pro začátek a to mi opravdu velice pomohlo. Jak finančně, tak co se zorientování v kudrnaté komunitě týče.

Už jsem pomalu věděla, zda si mohu dovolit másla v produktech, vypozorovala jsem pár složek, které mi nesedly na pokožku a podobně. 

Musím říci, že se vlásky postupně vzpamatovávaly, přestože jsem jim zrovna vhodnou péče nedodávala (což vím teď zpětně, v tu dobu jsem dělala to nejlepší, co jsem mohla). 

Pořád jsem ale neměla pocit, že to jsou moje původní nadýchané vlásky. Chyběl mi objem, definice mě nikdy zas tolik nebrala a HLAVNĚ jsem začala mít pocit, že o vlasy přicházím. Vysvětlovala jsem si to tak, že je to jen optický klam. Že se mi spojují definované prameny a tak to vypadá, že jich je méně. Ale bohužel jsem i nacházela čím dál více vlasů ve vaně. Byla jsem na CGM 3/4 roku a nevěděla jsem si s tím rady – “však dělám vše dobře, kupuji si drahé, kvalitní přípravky a pořád nejsem spokojená”? Neměla jsem bohužel čas ani kapacitu se nějak více vzdělávat a ani jsem nevěděla za jaký konec to chytit. Celou dobu jsem totiž žila v přesvědčení, že když je něco “CGM approved/friendly”, je to i zdravotně nezávadné a co prospěšné nejen vlasům, ale i pokožce. To byla ovšem zásadní mýlka. 

A pak nastal ten den, kdy jsem náhodou narazila na dotaz ve vlasové Facebook skupince ohledně Phenoxyethanolu, na který absolutně nikdo nereagoval a když, tak něco ve smyslu: “Nojo, to byste musela prohlížet pořád všechno.“ 

Mě to ovšem roztočilo vrtulku zvídavosti a neváhala jsem se o toto téma začít více zajímat. 

Pak už zbývalo to zásadní setkání, po kterém do sebe vše zapadlo a to setkání s Lenkou Schillerovou

Již dříve jsem si v CGM komunitě všimla, že dává dost podrobné odborné odpovědi ke komentářům, ale až upozornění na naší vzájemnou podobu mě přimělo ji oslovit a plavba byla zahájena. Málokdy si s někým tak sednu a v případě Lenky to bylo opravdu jako potkat další ségru, nejen po vzhledové stránce. 🙂  Slovo dalo slovo a po pár rozhovorech a cca jedné společné kávě, jsme věděly, že máme společné vize a že se asi budeme muset společně pustit do hledání vhodnějších produktů. Lenka byla od začátku hodně napřed ve všech směrech a na zdravější vlně plula už několik let. Stále je pro mě velkou inspirací.

Tak tedy započala naše Pure Curl Care dobrodružná jízda, při které vznikl obsáhlý E-book pro všechny typy vlasů a skalpů plný ozdrojovaných informací, Seznam produktů vhodných pro “PCC” péči a několik set hodin velmi přínosných individuálních poradenství s úžasnými výsledky a krásnou zpětnou vazbou.

Zhruba po 1 roce na CGM jsem tedy kompletně přešla na zdravější kosmetiku, to znamená nejen kosmetiku, která projde webovým analyzátorem vyvinutým pro vlnité a kudrnaté vlasy (curlsbot / isitcg), ale takovou, která obstojí v dalších, mnohem sofistikovanějších analyzátorech složení.

A začaly se dít věci. Vlastně jsem od prvního mytí věděla, že mne moje intuice nezklamala a že tohle je to, co moje vlasy a pokožka chtějí. 

V roce 2023 jsem si své vzdělání doplnila Trichologickým kurzem a naše práce se kromě školení kadeřnic a kadeřníků rozšířila i na Trichologické poradenství a možnost vyšetření speciální kamerou, která dokáže odhalit další skutečnosti, co se zdraví vlasů i pokožky týče. 

Závěrem bych vám všem popřála, ať máte trpělivost nejen se svým vlasovým vývojem, ale především sami se sebou. Někdy nás náš ideál krásy připraví o radost z proměn a může nám až znemožnit vidět ideál jiný, třeba i nám přirozenější. 

Mějte se rády, vlásky tančí radostí, když jste radostné i vy. Měly by vám přinášet potěšení, zlepšovat sebevědomí, být vaší součástí, povídat něco o vás a vy si nechat povídat něco od nich, třeba právě to, co by rády. 🙂 

Naslouchejte svému tělu, které moc dobře ví, co je pro něj dobré a co ne. 

Budu moc ráda, když Vám mé sdílení příběhu k něčemu bude a pokud to bude v mých silách, moc ráda poradím, podpořím, potvrdím či vyvrátím. Věc, kterou se však každý musí naučit sám a která je podle mé zkušenosti zásadní, je poznat své vlasy a pokožku, ze které vyrůstají a své tělo, které je vyživuje a celý proces umožňuje.

Mějme se rády a pomáhejme si. 

S láskou 

Veronika