Co to je CGM: Jak Vám může být Curly Girl Method prospěšná?

Máte vlny, kudrny nebo afro texturu vlasů a nevíte jak o ně pečovat?

Máte rovné vlasy, ale nejste spokojen(a) s jejich kvalitou?

Zaslechli jste „CGM“ ve svém okolí a nevíte, co to přesně je?

Je-li odpověď na některou z těchto otázek ANO, následující text je určen právě pro Vás.

CGM (aneb Curly Girl Method) je přístup k péči o pro přirozeně vlnité vlasy, kudrnaté vlasy a afro texturu vlasů. Přestože název cílí na ženy, CGM metoda není určena jen pro ženy – Curly Girls, ale pro všechny. Curly Girl metodě dala základ britská kadeřnice Lorraine Massey v roce 1999 prvním vydáním své knihy „Curly Girl the Handbook“.

Lorrainina osobní vlasová cesta aneb „Curly Hair Journey“ započala v Leicesteru v UK. Jednou z jejích raných vzpomínek na dětství je zachycení jejího odrazu v zrcadle a pocit smutku a hrůzy z hnízda zanedbaných, neudržovaných a nezkrotných kadeří na její hlavě. To vše si přála změnit. V dospělosti ji ovlivnilo jak hnutí návratu lidí s africkými kořeny k přirozené textuře jejich vlasů „Natural Hair Movement„, tak její přestěhování z UK do USA, setkávání se s lidmi mnoha kultur s jejich stále méně potlačovanou přirozenou texturou vlasů oproti zvyklostem a trendům v domovině Lorraine.

Zdroj

Ve své knize představila 3 základní kroky CGM friendly péče o vlnité vlasy, kudrnaté vlasy a afro texturu vlasů:

  • Čištění (bez šamponu, za pomoci tzv. co-washe, bez sulfátů)
  • Úprava (bez silikonů, bez vosku, bez alkoholu, bez česání v suchém stavu, bez froté ručníků, zábaly za použití tepla)
  • Styling (za pomoci gelu a difuzéru)

Dále představila techniku suchého střihu této textury vlasů v jejich přirozeném stavu, a to techniku Curl by Curl „Devacut“ – stříhání každé kadeře jednotlivě a pod určitým úhlem tak, aby nedošlo k narušení jejího přirozeného tvaru a směru vlnění/kudrnacení. Kromě „Devacut“ existují další střihy pro vlasy s vlnitou, kudrnatou a afro texturou, a to „Quidad Cut“, „Rezo Cut“ a „Cadō Cut“.

V roce 1994 Lorraine založila první Devachan Salon a spojila své jméno se značkou kosmetiky Deva Curl mateřského koncernu Henkel. S touto značkou se v roce 2013 rozešla a nyní je majitelkou a zakladatelkou produktů Curly World a Spiral XYZ Curl salonu v New Yorku v USA.

Cílem CGM je tedy celkově šetrné zacházení s vlasy, které nejsou od přírody rovné a minimalizace poškození vlasové kutikuly. Dále hydratace a výživa vlasů, protože kudrnaté vlasy jsou oproti rovným vlasům kvůli své přirozené anatomické stavbě náchylnější ke ztrátám vlhkosti. Dále je cílem podpora přirozeného vlnění a kudrnacení vlivem vhodné vlasové péče. A za pomoci stylingu zdůraznění vln a kudrn místo jejich potlačování žehlením či chemickým narovnáváním, tedy zásahům do přirozené textury vlasů. CGM obecně ustupuje od chemického barvení a zesvětlování a preferuje tak přirozenost jak u návratu ke své barvě vlasů, tak přirozenost u šedin a bílých vlasů. V současné době CGM existuje v mnoha modifikacích.

CGM metoda stojí za pozornost nejen pro ty, kteří mají vlnité a kudrnaté vlasy či afro texturu vlasů, ale pro všechny se suchými nebo poškozenými rovnými vlasy. A především, protože většina Evropanů nemá rovné vlasy, ale vlasy vlnité. Znáte svůj typ vlasů? Otestujte se ZDE.

Přesto má CGM metoda svá úskalí a rizika a ne nadarmo bývá označována za kontroverzní metodu péče o vlasy. Za povšimnutí stojí hromadná žaloba spotřebitelů na výrobce produktů Deva Curl. Dále osobní příběhy a fotografie z Facebook skupiny s téměř 60 000 členy „Poškození vlasů a vypadávání vlasů po DevaCurl – Nejste BLÁZNI, ani SAMI!“ Aféře okolo značky Deva Curl se věnuje i samostatný 4. díl čtyřdílného dokumentu HBO max o kosmetickém průmyslu „Odvrácená tvář krásy / Not so pretty“ (Díly: 1. – Make-up, 2. – Nehty, 3. – Pokožka, 4. díl – Vlasy).

Co říci závěrem? Protože není kouře bez ohně, k jisté opatrnosti bychom nabádaly jak ohledně „CGM-approved/CGM-friendly“ produktové péče (složení produktů, dopad na zdraví vlasové pokožky, dopad na životní prostředí, aspekt dlouhodobého používání), tak ohledně některých CGM postupů. CGM nicméně přinesla do vlasové péče mnoho pozitivního. Právě díky CGM se začíná ustupovat od uniformní péče o všechny typy vlasů jako by se jednalo o vlasy rovné. CGM se snaží namísto módního diktátu a vnějším měřítkům krásy respektovat individualitu člověka a pracuje s jeho jedinečným, vrozeným typem vlasů. CGM věnuje pozornost (alespoň některým) problematickým složkám v kosmetice.

Co Vám z ní můžeme jako tricholožky určitě doporučit a co naopak ne? To vše a mnohem více se dozvíte v našem Pure Curl Care E-Booku.